Gönderen Konu: ITIK DABATII (ŞAMAN KURBAN RİTÜELİ)  (Okunma sayısı 1454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koktengri

• Administrator
  • Hero Member
  • TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN...
    • TÜRK MİTOLOJİSİ - TÜRK KÜLTÜRÜ - TÜRK TARİHİ - YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN ZAMAN CİHAN SENİNDİR...
ITIK DABATII (ŞAMAN KURBAN RİTÜELİ)
« : Haziran 01, 2015, 03:44:08 ÖS »
Kara benekli at, sergeye (atın bağlandığı direk). Yuvarlak başlı, çatal akağaçlar yere saplanır, çaput bağlanır, dokuz kova yağlı kımız konulur. Kutsal toprağımın ruhu, Yolculuk günü geldi. Kalem kirpikli, Ak bıyıklı, Bilge akıl hocası, Güneş ateşi alevli, İlâhi ateş kokulu Güneş gibi bey dedeme Yalvarmak için geldim. Çirkefi, kötülüğü Ayın ardına, Yıldızların üstüne savdım. Yolculuğa çıkan, Gezinti yapan Keskin dilliye Hiç bir şey söylemeyin Hareket edip yürümeye başlıyorum. Kem gözlüden hiçbir şey dilemeyin. Hangi milletten geldi diye Hakkımda kötü düşünmeyin. Benim; genç çocuğunuzun, Toyuk söyleme, dua etme günü geldi. Başka yerden gelmiş, Kaba bir insan Toyuk söylemeye başlıyor diye, Dışlama, bey dedem. Senin en küçük oğlun: Benim, Şarkı-toyuk söyleme günüm geldi. Sekiz kenarlı-kıyılı Ana yurdumun ruhu, Güneş ablamdan Güç-kudret isteme günüm geldi. Sekiz kenarlı-kıyılı Ana yurdumun Asıl ruhu, Zayıf çocuğun için Yalvarıp yakarmaya başlıyorum. Ben senin yüksek ensende Durmak istemeyen Hastalıklı insan için Hayır duası etmeye başlıyorum. Senin üç güzel gümüş çitinden Görünmez, kötü ruhlar girdikleri için, Senin gösterdiğin aziz kişin Hasta olduğundan Toyuk söylemeye, dua etmeye başlıyorum. Gelecek te de Çatal ayaklı insanların Hastalıklı olmasın diye Hayır duası etmeye başlıyorum. Oynak başlı kişin Sallanmasın diye Toyuk söylemeye başlıyorum. Burada güneş ablalarımdan Güç-kudret vermelerini diliyorum. Hanım ablamdan Mutluluğu diliyorum. Herhangi bir mutluluk Koparıp vermek için Mutluluğu diliyorum. Ben; kara benekli atlı, Geçidi açmaya başlıyorum. Çamurlu yolu açmaya başlıyorum. sisli geçitte Uçmaya başlıyorum. Açık geçidini açıver, Aydınlık geçidi göster, Mutluluk şarkısını söyleyeyim diye. Sekiz kenarlı-kıyılı Ana yurdumun adını söyleyip Dua etmeye başlıyorum. Dokuz çoroon (bir ya da üç ayaklı kımız bardağı) kımızdan birinci çoroon dokuz iyi ruha sunulur. Çoroon kendi tarafına eğdirilip ateşe çırpılarak dökülür.) Temiz ruhlu kişi için Uygun hayvanı Sergeye bağlayayım diye Yalvarıp yakarma günüm geldi. Uygun olanı Beyaz ruhun ödülü olsun diye bağladım, Değerli bir at getirdim. Taze ruha, Dört gümüş ruhu Kılavuz yapmak için yakarmaya başlıyorum. Uzun kuyrukluyu Karşıya bağlayarak Ulumak günüm geldi. Koyu yeleliyi Karşıya bağladım. Bu belâyı niye bağladın diye Soracak olursanız, Ölüp yitecek günler geldiğinden, Temiz ruh için Yükseğe bağladım. Gereken hayvanı İnce ruha fidye olsun diye At direğine bağladım. Toyuk söylemeye başladım. Böylesine bir hayvanı Bağladım. Beyaz ruha ödül olsun diye Doğruca bağladım. Bu ince ruhun fidyesi için Sivri uçlu at direğini diktim, Tören at direğini kurdum, Yeleli kaşıkları birleştirdim, Çoroon ımıyayı (yuvarlak kımız bardağı) topladım, Mataar ımıyıı (ayaksız kımız bardağı) ayırdım, Kerien kapkacağı sıraladım. Kötü düşünmeyin. Kötü düşünceliyi Ayax-çoroon’un (en büyük kımız bardağı) üstünden içirdim. Kötü sanmayın. Düğümlenmiş düşünceliler, Hepiniz çözülün. Kötülüğü toplamış düşünceliler, Toplanmış kötü düşüncenizi Dağıtın. Dehşetli nöbet ruhları, Hepiniz uzaklaşın. Kara benekli atlı, Şiddetli nöbet geçiren Öfke dolu düşüncenizi Hepiniz bir yana çekin. Şiddetli nöbet ruhları, hepiniz, Düğümlenmiş düşüncenizi Hepiniz çözün, Yuttuğunuz düşüncelerinizi hepiniz Kendi tarafınıza alın, İçinizden kötü düşünmeyin, Kötü sanmayın Sizin için Toyuk söylemeye başlıyorum. Toyuk söylememin sebebi; Hepinizin Donan düşünceleri Çekilsin diye Toyuk söylemeye başlıyorum. Kutsal sözlerimi iyi anlasınlar diye Şarkı-toyuk söylüyorum Adak olan hayvanımı Yükseklere bağlayıp, Keskin düşüncelerini kendi İçlerine çeksinler diye Adak veriyorum, keskin düşüncelerini Kendi içlerine çeksinler diye. Yalvarıp yakarıyorum, ağlayıp sızlıyorum. Ağrı-hastalık ruhu Kötü düşüncesini Kendine alsın diye Şarkı-toyuk söylüyorum Çabuk gelen nöbet ruhu Düğümlenmiş düşüncesini Tüylü başlıdan Çözsün diye Adak hayvanımı gönderiyorum. Çözülmesi için yalvarıp yakarmaya başlıyorum. Kara benekli atımı Ağır nöbet adına Kara başlıdan çekilip gitsin diye Özel bir dua söylüyorum. İlletli soy adına Dua söylemeye başlıyorum. Annenin soyu için Alaca bulaca, gizli düşüncenizin, Dehşetli nöbet geçirenlerin Keskin nöbetlerini Kendi içlerine çeksinler diye Uygun hayvanımı Yükseklere bağlayıp Yalvarıp yakarmaya başlıyorum. Bir tek kişi için değil Annemin soyu için, Yalnız kişi için değil Babamın soyu için hayır duası ettim. Baldırında yıldızlı, Dizinde lekeli, Kara benekli, Seyisin oğlu Ağır düşüncenizi Yollama zamanı geldi. Hay-hat! (Şamanın kurban edilen atı gönderirken söylediği ünlem) Annenin soyuna götürmeye başlıyoruz, hay-hat! Aykırı, büyülenmiş düşüncenizi Savmak zamanı geldi. Aykırı, büyülenmiş düşünceni Çitini açıp savmaya başlıyorum, hay-hat! Pek sıkıntılı düşünceni Havayla, hay-hat diye göndermeye başlıyorum. İğrenç, tiksindirici düşüncenin Şiddetli nöbet geçirenini Sürüyüp çekiyorum. Donmuş, kibirli düşüncenizin Yüksek iniltili olanını Annenin soyuna döndürmeye başlıyorum Sakat düşüncenin İki ayaklıya Düşkün nöbet olanını Annenin soyuna gönderme günüm geldi. Büyük nöbet geçirenin Geçidini buldurdum. Annenin soyu kişnedi, Ulu ülkemi selamladı. Zehirli, acı düşünceni Babanın soyu özlemiş. Annenin soyuna gönderiyorum. Geçirdiği sert nöbeti Temiz, beyaz güneşten Savmaya başlıyorum. Aykırı, keskin düşünceniz Kıvranarak çekildi, Annenin soyuna göndererek dönüp geldim. Orta dünyadan ayırdım, Akrabalar getirdim. Şimdi en küçük oğlun Çatal ayaklıya Büyük nöbet geldiğinde Zehirli, acı düşüncenizi Ayırın, ey kız, kız, kız! Serçe parmak kadar küçük oğlunu, Kendine al, ey kız, kız! Hilekâr, serseri kızınızın Dizginini kendinize alıp çekin. Eğri omurgalı atı, İnce canın fidyesini getirdim Eğri çitinizle çevirin! Kara ruhun karşılığını Kara benekliyi Yıkık ahırınıza sokun. Kara ruhun karşılığını Hafif canın fidyesini getirip Enlemesine bağladım. Beyaz ruhun ödülünü getirip bağladım, Yeşil ruhun ödülünü, Değerli hayvanı getirip bağladım. Bunu gelecek yılın yazını da Gelip geçirmeme kadar Açık havada Havalandırın. Kapalı havada Tümüyle delinene kadar havalandırın. Eğri çitinizle önünü kesin, Yıkık ahırınıza sokun, Yeşil otunuz olduğunda yedirin, Çöl buğdayınız olduğunda verin, Bu hafif canın fidyesini getirip Kapalı havada Tümüyle delinene kadar havalandırın. İnce otunuz olduğunda, Nerede sizin ayıbınız Orta dünyama seyahat edip, Orta evrene dönüp Yamaçtan doğan Ana vatanıma dolanıp geldim. Kutsal toprağın ruhu, Başka yere gidip geldi diye Yabancılaşıp Kötü sanma. Aç gözlü nöbet ruhları Yamaçları gezdim, Dolanıp geldim. Dua söyleyip gidilen ana vatanıma Yamaçları dolaşıp geldim. Dua edilip gidilen Kutsal vatanıma gelip, Yaşayıp gittiğim Doğduğum vatanıma dolaşıp geldim.

NOT: Bu şaman duası Türkiye Türkçesine Doç. Dr. Yuriy Vasilyev ve Araş. Gör. Gülsüm Killi tarafından aktarılmıştır.
KAYNAK: http://www.turkcuturanci.com/
TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN...
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE...!