Gönderen Konu: GÜNEŞ, AY VE YILDIZ KÜLTLERİ  (Okunma sayısı 2813 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koktengri

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 679
  • Karma: 2517
  • Cinsiyet: Bay
  • TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN...
    • TÜRK MİTOLOJİSİ - TÜRK KÜLTÜRÜ - TÜRK TARİHİ - YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN ZAMAN CİHAN SENİNDİR...
GÜNEŞ, AY VE YILDIZ KÜLTLERİ
« : Haziran 06, 2015, 10:28:37 ÖÖ »
Türk mitolojisinde Güneş, Ay ve yıldız Gök Tanrı’ya bağlı kültler olarak düşünülür.


"Tang” (tan) kökünden geldiği ileri sürülen görüşlerden birisidir. Buna göre “tang” güneşin doğduğu yerdir ve “tanrı” da “güneşi çağıran”, “onun doğmasını sağlayan” anlamındadır.


Aynı şekilde, Altay ve Mişer Türklerinin günümüzde bile güneş üzerine and içme geleneğini sürdürdükleri görülür. Dahası, Altay Türklerine göre güneş ana, ay atadır; ateş de yeryüzünde güneşin temsilcisidir. Kamlara (şaman) göre, güneşin ve ayın tutulmasının nedeni kötü ruhların onları yakalayıp karanlık dünyaya sürüklemeleridir.
Yakut Türklerine göreyse, güneş ve ay iki tanrısal güç ve kardeştir. Umay kültünün sembolü ay, Gök Tanrı kültünün sembolü ise güneştir.
,
Türk bayrağındaki ay ve yıldız simgeleri Güneş, Ay ve Yıldız Kültlerinden ilhamla kullanılmıştır.

Türk Kağanlıklarında paralarında Hilal ve yıldız ilk kez Taşkent yakınlarında bulunan M.S. 8. yüzyıl Göktürk paralarında görülmektedir. (Türklerde kültürel olarak etkileşimde bulundukları Sogdlar gibi bu sembolü kullanmaya başladılar. Hilal ve yıldız Türkler arasında sık kullanılan bir sembol haline geldi.)

Hilal ve yıldız sembolünün kullanımı sürpriz bir durum değildir. Hilal ve yıldız, birleştirici anlam taşır. Hilal ve yıldız ilk kez Osmanlılar döneminde İslami simge olarak kullanılmıştır. İlk kullanımı Sümerler dönemine kadar uzanır. Antik Roma'da “Hilal”, “Ay Tanrısı”‘nı (Sin) temsil etmektedir. Yıldız ise İştar veya Antik Roma mitolojisinde de bulunan Venüs’ü sembolize etmektedir.

İsrail krallığı, Partlar, Mezopotamya devletleri, Bizans İmparatorluğu vs sıklıkla ay ve yıldız simgesini kullanmışlardır.


Kur'an'da, İbrahim Peygamber'in de Yıldıza, Aya ve Güneşe 'Tanrım' dediği belirtilir.
İslam'daki namaz ibadetinin güneş kültüyle ilintili olma ihtimali söz konusudur.
Namaz Farsça bir kelimedir. Sanskritçe’den geldiği sanılır ki Hindularda namas, namaskara olarak geçer. Namaskara yoga hareketleri olarak sürdürüldüğü gibi güneşe tapım ritüeli olarak da hala devam etmektedir.

Namaz vakitlerinin güneş ışıklarının dünyaya ulaşma derecelerine göre belirlendiği düşünülünce "Acaba namaz ibadeti bir nevi güneşi selamlama, güneşe tapınma şekli olabilir mi?"  düşüncesi yaygın durumdadır.

Aynı şekilde oruç ibadetinin de güneşin doğuşu ile batışı arasındaki zaman dilimini kapsaması düşündürücüdür.

Bazı araştırmacılar Mevlevi ayinlerinin güneş kültünden kaynaklandığını savunur.
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2015, 05:35:08 ÖS Gönderen: koktengri »
TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN...
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE...!