Gönderen Konu: YER ALTI KÜLTÜ  (Okunma sayısı 1455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koktengri

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 679
  • Karma: 2517
  • Cinsiyet: Bay
  • TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN...
    • TÜRK MİTOLOJİSİ - TÜRK KÜLTÜRÜ - TÜRK TARİHİ - YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN ZAMAN CİHAN SENİNDİR...
YER ALTI KÜLTÜ
« : Haziran 06, 2015, 01:04:45 ÖS »
Yeraltının varlığı, ölümle ve dini hayatla ilişkili olarak Türk mitolojisinde yer alır. Yeraltı dünyası, bu dünyanın tersi olarak da düşünülür

Mağaralar başta olmak üzere her oyuk ve girinti yeraltı dünyasının kapısı olarak düşünülmüştür. Aynı şekilde toprakta, suda, mağarada yaşayan bütün canlılar yeraltı dünyasına ait olarak görülürler. Yeraltı dünyasının da yedi kat olduğuna inanılır.


Altay Türklerinin kamlık (şamanlık) inanışlarına göre, Erlik yer altı dünyasının ruhlarının başıdır


Kam alkışlarında Erlik’in görünüşü şöyle tasvir edilir: Atletik vücutlu, yaşlı bir adam, kömür gibi kara kaşlı, gözlü, dizlerine kadar uzamış ikiye ayrık sakallı, köpeğin azı dişi gibi bıyıklı, tokmağa benzer çeneli, ağaç kökleri gibi boynuzlu, kıvırcık saçlıdır.


Erlik’e Kayrakan da denilir. Kayrakanın anlamı keskin, sivri kesici, hakan sürekli acı çektiren ve ölüm getirendir.

Erlik, yeraltında kara çamurdan veya duvarlarla çevrili kara demirden yapılmış sarayında yaşar.


Erlik’in sarayı insanların gözyaşlarının oluşturduğu dokuz nehrin birleşerek “Doymadım (Toybodım) Nehri”nin oluştuğu yerde veya “abra ve yutpa” denilen korkunç su canavarlarıyla dolu Bay Deniz’in kıyısındadır.

Doymadım Nehri’nin üzerinde at kılından yapılmış bir köprü vardır. Yeraltından kaçmaya çalışan insanlar bu köprüden geçerken Erlik köprüye basar ve onları nehre düşürür, nehir de onları ona getirir.

O, küreksiz kayıkla gezer, yağız rahvan ata veya kel bir öküze biner. Erlik akşamları kanlı yemekler yer ve akciğer kanı içer.

Erlik, kendisine kurban adanıp verilmezse, insan ve hayvanlara hastalıklar, korkunç felaketler getirir

Erlik, kendisine zayıf ve hasta hayvanların kurban edilmesinden hoşlanmaz.

Kurban kesilen yerin yapımında kullanılan ağacın kötü, kurbanlığın asıldığı direğin ve kazıkların eğri büğrü veya eski olmasından hoşlanmaz. Erlik, kendisine kurban sunma mekanlarının yaşanılan çadırdan uzakta ve en az saygı duyulan kuzey (arka) tarafta çöp ve leşlerin atıldığı yerde olmasına kızar.

Aynı şekilde kesilen kurbanın Erlik’in korktuğu kuşburnu ve akdiken çalılarının yanında olmasından hoşlanmaz. Böyle davrananları cezalandırır.

« Son Düzenleme: Haziran 06, 2015, 01:08:45 ÖS Gönderen: koktengri »
TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN...
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE...!